recenze

RECENZE : RIHANNA - RATED R

1. ledna 2010 v 18:21 | by Vii_vi
Písně z nového Rihannina alba asi nebudou dominovat žebříčkům - už to totiž není to instantní líbivé r'n'b. "Rated R" je temná deska plná silných textů pramenících hlavně z nepovedených milostných vztahů. Rihanna nazpívala album o sobě a rozmanitou hudební produkci přizpůsobila svému smutnému příběhu.

Rihanna už nezpívá na tanečním parketu, ale na štěrku.

Zapomeňte na hravé popové hity a diskotékové evergreeny. Na desce "Rated R" nic takového nenajdete. Málokdo si v hudebním průmyslu dovolí nepokračovat v tom, co komerčně fungovalo. Rihanna to dokázala. Udělala si album po svém. A úplně jinak, než asi všichni čekali. Nebo snad někdo předpokládal, že princezna z Barbadosu sáhne po dubstepových producentech nebo kytaristovi Guns N´Roses? Rihanna je na scéně teprve pátým rokem, a za tu dobu toho stihla opravdu hodně. "Rated R" je její čtvrté studiové album a i když přichází s "velkým" odstupem dvou let po předchozím "Good Girl Gone Bad", díky reedici "Good Girl Gone Bad: Reloaded" vlastně její hity posloucháme nepřetržitě už od roku 2005. Nechci spekulovat, ale je možné, že žádná píseň z "Rated R" se nedostane na vrchol amerického singlového žebříčku tak jako třeba "Umbrella" nebo "Disturbia". Nová nahrávka je temnější, pochmurnější, ale výborné je, že se ten hudební posun dá zpěvačce věřit. Ta si totiž prožila opravdu náročný rok: kauza s (doufejme už bývalým) přítelem Chrisem Brownem ji v jednadvaceti letech určitě přivedla na jiné myšlenky. Už nezpívá: "Please don't stop the music," ale: "Any motherfucker wanna disrespect, playing with fire finna get you wet." Texty jsou o vypořádávání se s partnery, o zklamání v lásce, o lítosti, zradě, pomstě, zlobě. Název alba nebyl takto vybrán jen pro nic za nic. Rihanna prostě přišla o nevinnost a její emoce a příběh se do hudby přenesly. Intro "Mad House" začíná temnými synťáky od dua Chase & Status, chytlavý zvuk okamžitě navnadí na poslech celého alba. "Rated R" se otevírá hodně zostra, na následující skvělé "Wait Your Turn" Rihanna zpívá velmi agresivním tónem, jde si i pro sprosté slovo.

RECENZE : BLACK EYED PEAS - I GOTTA FEELING

6. září 2009 v 18:28 | by Vii_vi
Možná se už zdálo, že Black Eyed Peas jsou nebohou kapelou, a že její členové se budou už navždy věnovat pouze sólovoé kariéře. Avšak někde pod pokličkou to stále vřelo a na jaře tohoto roku se kapela přihlásila s albem The End a také s prvním singlem Boom Boom Pow. Trochu risku nikdy neuškodí, řekli si Black Eyed Peas a riskli to s pro ně trochu netypickou skladbou a vyplatilo se. Úspěšný singl vystřelil až na vrchol amerického žebříčku Billboard, ale co je ještě zajímavější, po dvanácti týdnech ho na prvním místě vystřídali ... The Black Eyed Peas, s novým singlem I Gotta Feeling.
 
 

Reklama